پیش از دانستن این نکات استادیار را نخرید؟

 اگر با نام استادیار آشنا هستید حتما در زمینه برگزاری دوره‌های آنلاین فعالیت دارید و از مدیریت سیستم آموزشی خود به ستوه آمده‌اید.

 حق دارید؛ این کار چندان ساده نیست و برای مدیریت یک سیستم آموزش مجازی تمام عیار باید از تجربه و دانش بالایی برخوردار باشید. همین امر احتمالا شما را به فکر استفاده از قالب استادیار انداخته است.

 هرچه باشد هیچ چیز به اندازه ناکام ماندن در اجرای یک دوره آموزشی ناخوشایند نیست.

در واقع اگر در این حوزه فعالیت داشته باشید به خوبی می‌دانید که برگزاری یک دوره آموزشی، تنها در گرو ایجاد محتوای آموزشی ارزشمند نیست؛ بلکه باید قادر باشید در کم‌ترین زمان و به بهترین شکل ممکن محتوای آموزشی را در اختیار دانش‌آموزان و فراگیران دوره‌های آموزشی خود قرار دهید و به عبارتی آن‌ها را با خود همراه کنید. در غیر این‌صورت دوره آموزشی به فضایی سوت و کور و عاری از هر جنبنده‌ای تبدیل می‌شود که تاکنون نظیر آن را ندیده‌اید.

به یاد داشته باشید که انتخاب یک روش مدیریتی برای سیستم آموزشی شما بیش از آنچه که تصور می‌کنید حائز اهمیت است. امروز قصد داریم به بررسی قالب استادیار بپردازیم. بنابراین اگر قصد داریم این قالب را برای مدیریت دوره‌های آموزشی خود به کار ببرید با ما همراه باشید. چیزی برای از دست دادن وجود ندارد کافی است تصمیم‌گیری درباره استفاده از این قالب را به پایان این مقاله واگذار کنید.

 

 وعده های استادیار...

استادیار قالبی است که به منظور طراحی و اجرای دوره‌های آموزشی در وب بر پایه ووکامرس و در فضای وردپرس اجرا شده‌است. افرادی که به سراغ استادیار می‌روند بر این باور هستند که بارگذاری محتوا از طریق این قالب به‌مراتب ساده‌تر از دیگر راه‌کارهای موجود به شمار می‌رود. در این قالب افزونه‌ها و ابزارهای متفاوتی برای مدیریت بخش‌هایی نظیر آموزش، برگزاری آزمون و برقراری تعامل با دانش‌آموزان ایجاد شده‌است. شما با توجه به نیازها و امکانات مورد نیاز خود از افزونه‌های مورد نظر در برگزاری دوره‌ها استفاده می‌کنید. اما برای برگزاری یک دوره به چه چیزی احتیاج خواهید داشت؟

 

نیازهای واقعی شما

استادیار شاید به معنای واقعی کلمه نیاز مدرسان و برگزارکنندگان دوره‌ها را شناسایی و درک کرده باشد. اما لزوما در برآورده‌کردن این نیازها چندان موفق نبوده‌است. برخی از این نیازها عبارت هستند از:

 نیاز به برگزاری آموزش‌های منسجم

یکی از مهم‌ترین نکات در هنگام برگزاری دوره‌های آموزشی مجازی اطمینان از این موضوع است که آیا محتویات درج شده در دوره آموزشی به اندازه کافی منسجم و یکپارچه است؟

  • آیا مخاطب پس از شرکت در دوره با سوالات بیشماری مواجه می‌شود؟
  • آیا فکری برای پاسخ سوالات او شده‌است؟
  • آیا محتوا به گونه‌ای در سیستم آموزشی به‌کاربرده شده‌است که مخاطب را با خود همراه کند؟
  • و غیره

یک برنامه منسجم و یکپارچه میزان دانش و آگاهی بالقوه فرد را در نظر می‌گیرد. به همین دلیل سیستم آموزشی باید متناسب با دانش و آگاهی فرد پایه‌گذاری شده باشد. این فرد در تمام مراحل آموزش با سیستم همراه خواهد بود و کارها را به بهترین شکل ممکن به انجام می‌رساند.

افزایش علاقه در فراگیران

یکی از اصلی‌ترین نیازها در برگزاری یک سیستم مدیریت آموزش مجازی، یافتن راهکارهایی برای افزایش علاقه و توجه دانش‌آموزان به مفاهیم و محتوای آموزشی است. اگر این نکته را به دقت در نظر داشته باشید متوجه می‌شوید که تنها عاملی که منجر به افزایش دانش و تعامل دانش‌آموزان با محتوای آموزشی می‌شود، میزان توجه و علاقه‌ای است که شما در فرد ایجاد کرده‌اید. درواقع زمانی‌که فراگیر چندان علاقه‌ای به برقراری تعامل با سیستم آموزشی ندارد احتمال اینکه تا پایان دوره حضور داشته باشد و از مفاهیم آموزش نهایت استفاده را ببرد به حداقل می‌رسد. به یاد داشته باشید سیستمی که برای مدیریت دوره آموزشی انتخاب می‌کنید باید از ویژگی‌های مورد نیاز برای جلب توجه مخاطب برخوردار باشد.

 زیر نظر گرفتن روند آموزشی

 نیاز دیگری که ممکن است در هنگام برگزاری دوره‌های آموزشی احساس کنید نیاز به پیگیری و مشاهده رفتارهای دانش‌آموزان است. در واقع باید بدانید که شرکت‌کنندگان در دوره تا چه اندازه با محتوای دوره تعامل داشته‌اند.

آیا دانش‌آموزان تمام آنچه را که تا امروز به آنها آموخته‌اید، فراگرفته‌اند؟ اگر قادر به پیگیری رفتار دانش‌آموزان نباشید متوجه می‌شوید که افراد متفاوت در چه بازه زمانی بخشی از محتوای دوره را با موفقیت به پایان رسانده‌اند. به همین دلیل به ارزیابی و مشاهده رفتار دانش‌آموزان در مواجه با مطالب آموزشی جدید نیاز خواهید داشت. در یک ابزار منسجم و هوشمندانه شرایط به گونه‌ای مهیا شده‌است که این کارها به صورت کاملا خودکار انجام گیرد و گزارش‌های مورد نیاز نیز در فواصل زمانی مورد نظر با شما به اشتراک گذاشته شود.

مقرون‌به‌صرفه بودن دوره

دوره‌هایی توجه دانش آموزان را به خود جلب می‌کند که واقعا مقرون‌به‌صرفه باشد. برگزاری دوره به شکل آنلاین تفاوت‌های زیادی با برگزاری دوره به شکل سنتی خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های موجود نیاز به استفاده از تکنولوژی روز و آگاهی کافی درباره فراز و نشیب‌های دنیای وب است.

باید قادر باشید دوره آموزشی خود را در رقابت با دیگر دوره آموزشی موجود در فضای وب به معرض آزمایش بگذارید. اگر در اجرا و مدیریت دوره کمی کوتاهی کرده باشید دیگر خبری از نتایج درخشانی که در سر می‌پرورانید نخواهد بود. بنابراین اگر از دانش کافی در زمینه طراحی و اجرای دوره آموزشی برخوردار نیستید، باید بدانید که راه بسیار دشواری را در پی خواهد داشت. در واقع قالب استادیار نیز شما را در ابتدای راه به حال خود رها خواهد کرد و انتخاب را به شما می‌سپارد. درست مانند کوری که به محض رسیدن به خیابانی شلوغ عصای خود را از دست بدهد...! این همان سرنوشتی است که در قالب استادیار در انتظار کسانی است که سررشته‌ای از فضای وب و وردپرس ندارند.

 نیاز به آموزش نیروهای دورکار

در شرایط فعلی و در بسیاری از شرکت‌ها نیاز به آموزش نیروهای دورکار شدیدا احساس می‌شود. در‌واقع زمانی که حضور در محل کسب‌وکار برای تمام نیروها میسر نیست، لزوم استفاده از دوره‌های آموزش مجازی نیز بیشتر می‌شود. در واقع بدون در اختیار داشتن چنین ابزاری، شرکت بسیاری از بهترین نیروهای خود را تنها به این دلیل که در جریان آخرین متدها و دستاوردهای تجارت قرار نگرفته‌اند از دست خواهد داد.

بنابراین باید قادر باشید با درنظرگرفتن نیاز‌های منحصر به فرد کسب‌وکار شما که از هر تجارت دیگری متفاوت است، دوره‌هایی را برگزار کنید که نیاز نیروها را به خوبی تأمین کند. این نکته به سادگی و تنها با استفاده از یک قالب ووکامرس امکان‌پذیر نخواهد بود.

 آیا استادیار یک درمان قطعی است؟

 زمانی که در فکر برگزاری یک دوره آموزش مجازی هستید باید ابزاری را انتخاب کنید که برای همیشه نیازهای شما را برآورده کند و تنها برای یک بازه زمانی مشخص در نظر گرفته نشده باشد. این نکته را به‌یاد داشته‌باشید که ابزار استادیار شروعی خوب و ساده برای برگزاری یک دوره آموزشی آنلاین است؛ در این شکی نیست. اما مسئله اینجا است که در ادامه چه اتفاقی برای این دوره آموزشی رخ می‌دهد. از این گذشته آیا این نقطه بهترین سکو برای پرواز و ورود به دنیای آموزش مجازی است؟!

قالب استادیار درمانی قطعی برای مشکلات مشاور در زمینه اجرای یک دوره آموزش مجازی نیست.

درواقع در این ابزار مدیریت همه چیز بر عهده شما است. در نگاه اول شاید این امر بسیار خوشایند به نظر برسد. اما بهتر است کمی واقع‌بین باشید. در دنیای امروز و با وجود رقبایی که هرروز با استفاده از به‌روزترین تکنولوژی‌های دنیا پا به عرصه حضور می‌گذارند، دیگر مجالی برای آزمون و خطا وجود ندارد.

 به یاد داشته باشید که استادیار نه یک نرم‌افزارساز است و نه یک برنامه مدیریت آموزش مجازی؛ این ابزار تنها یک قالب ووکامرس است که به شما اجازه می‌دهد تنها با چند کلیک ساده اولین دوره آموزش آنلاین خود را آغاز کنید. اما واقعیت چیست؟

واقعیت این است که شما در چند گام ساده ویترین دوره آموزشی خود را ایجاد کرده‌اید و وارد بازار رقابتی شده‌اید. اما در ادامه چه اتفاقاتی در انتظار شما خواهد بود؟

 برگزاری دوره آموزش آنلاین به شما اجزایی می‌دهد که خود را به عنوان یک مدرس تمام و کمال معرفی کنید. اما باید بدانید که باقی کار کاملا بر عهده شما است. می پرسید یعنی چه؟

یعنی استفاده از افزونه‌های متفاوتی که در این قالب مهیا شده بر عهده شخص شما است. از این گذشته پس از راه‌اندازی دوره آموزشی همه‌چیز بر عهده شما خواهد بود. شخصا باید اقدامات لازم در رابطه با بازیابی معرفی دوره آموزشی خود را انجام دهید. شاید بپرسید همه این‌ها چه مشکلی را در پی خواهند داشت؟

 مشکلات ناشی از قالب استادیار

استادیار فضایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که امکان برگزاری دوره آموزشی آنلاین را به بهترین شکل ممکن فراهم می‌کند. اما مسئله اینجا است که شما به منظور استفاده از این قالب باید از دانش کافی در زمینه استفاده از خدمات و گزینه‌های پیچیده وردپرس برخوردار باشید. در دنیای امروز و با توجه به مشغله فراوانی که گریبان افراد را گرفته است، باید بدانید که همه افراد زمان کافی برای یادگیری مفاهیم مربوط به طراحی سایت و دوره‌های آنلاین را ندارند؛ در بهترین حالت نیز نتیجه خروجی چندان که باید و شاید دلچسب نخواهد بود.

با توجه به توضیحات درج شده درمی‌یابیم که استفاده از قالب استاد یاری به معنای وارد شدن به حوزه طراحی سایت است. این کار برای همه امکان‌پذیر نیست؛ حتی ممکن است یادگیری به قیمت به خطر انداختن اعتبار دوره آموزشی تمام شود!

نکته دیگری که با انتخاب قالب استادیار باید بدانید این است که آیا توانایی و مهارت کافی برای انجام کارهای مربوط به تبلیغات و معرفی سایت را دارید یا خیر؟ این نکته را به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از این قالب شما باید شخصا دوره آموزشی خود را تبلیغ کنید.

این کار به مهارت بالایی نیاز دارد که از عهده بسیاری از افراد خارج است. بنابراین باید بدانید که این کار در بازه زمانی بلندمدت شما را با مشکلات زیادی مواجه خواهد کرد. چرا که اختصاص دادن بودجه برای یادگیری در ابتدای کار چندان ساده نیست و فشار زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد. بنابراین با درنظرگرفتن تمام این موارد در انتخاب قالب استادیار دقت کنید.

اگرچه یک شروع ساده را تجربه خواهید کرد، اما در ادامه این شما هستید و دنیای بزرگی از رقبای قدرتمند که از سابقه زیادی در امر برگزاری دوره‌های آموزشی برخوردار هستند. بنابراین شاید این سادگی چندان هم برای سلامت دوره شما مفید نباشد...

اما آیا انتخاب بهتری نیز وجود دارد؟

به یاد داشته باشید که برگزاری دوره آموزشی مجازی بیش از هر چیزی با اعتبار و آینده حرفه‌ای شما در ارتباط است. درواقع دوره آموزشی نشان‌دهنده کیفیت و ارزشی است که در این دوره به شرکت‌کنندگان نیز منتقل می‌شود. در این بخش قصد داریم شما را با یک انتخاب هوشمندانه آشنا کنیم که به معنای واقعی کلمه برای همیشه به نگرانی‌های شما درباره برگزاری دوره آموزشی پایان خواهد بود. در ادامه قصد داریم شما را با برخی از ویژگی‌های یک سیستم مدیریت آموزش مجازی آشنا کنیم:

امنیت و محافظت از محتوای دوره‌های آموزشی

به یاد داشته باشید که یکی از مهم‌ترین دارایی‌های شما در دوره‌های آموزشی آنلاین، محتواهای آموزشی شما هستند. امنیت و مراقبت از این دوره امری است که در قالب استادیار به هیچ عنوان در نظر گرفته نشده‌است. برنامه مورد نظر باید به خوبی قابلیت محافظت از محتوای آموزشی را داشته باشد. به همین ترتیب پیشنهاد ما استفاده از خدمات سیستم مدیریت آموزش مجازی ژاک است که با استفاده از ssl پورتال ایمنی را برای اجرای دوره مورد نظر ایجاد می‌کند.

از این گذشته ابزارها و امکانات متفاوتی برای مدیریت کاربران و تعیین میزان دسترسی افراد و کاربران نیز میسر شده‌است. به این ترتیب مشخص می‌کنید که به عنوان مدرس یا برگزار‌کننده دوره یا به عنوان فراگیر در دوره به چه بخش‌هایی از سیستم دسترسی خواهید داشت. این امر تا حد زیادی امنیت سیستم آموزش مجازی شما را بهبود می‌بخشد.

 برند سازی کنید

تنها ایجاد یک دوره آموزشی با استفاده از قالب استادیار کافی نیست؛ شما باید برند خود را ایجاد کرده و از این گذشته خود را به جامعه هدف معرفی کنید. به این منظور به امکانات تغییر و طراحی لوگو و رنگ‌بندی دوره آموزشی و همینط‌ور افزودن صفحاتی نظیر تماس با ما و درباره ما نیز نیاز خواهید داشت.

به این ترتیب خود را به بهترین شکل ممکن به مخاطبان معرفی خواهید کرد. مخاطبان شما به دنبال رویارویی با برند تمام عیار و حرفه‌ای هستند. با استفاده از سیستم مدیریتی آموزش آنلاین ژاک این نیاز را به بهترین شکل برآورده می‌کنید.

 

 سازگار با پلتفرم‌های متفاوت

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در طراحی دوره آموزش مجازی در نظر بگیرید این است که باید دوره‌ای را برگزار کنید که به خوبی در سیستم عامل‌ها و ابزارهای متفاوت نمایش داده شود. به عنوان مثال ابزار مورد نظر باید به بهترین شکل در لپ‌تاپ، گوشی‌های همراه و تبلت‌ها نمایش داده شود و در غیر این صورت تعداد زیادی از مخاطبان خود را از دست خواهید داد. امروزه تعداد کاربرانی که با استفاده از گوشی هوشمند و تبلت از محتوای آموزش‌های آنلاین استفاده می‌کنند در حال افزایش است. بنابراین با استفاده از سیستم مدیریت آموزش مجازی ژاک سیستمی را به کار خواهید گرفت که شما را در امر بهینه‌سازی و سازگاری با دستگاه‌های متفاوت تنها نخواهد گذاشت.

 

 بودجه خود را مدیریت کنید

 با استفاده از خدمات سیستمی مانند سیستم مدیریت آموزش آنلاین ژاک دیگر نیازی نیست در ابتدای مسیر هزینه‌های سرسام‌آور طراحی یا شرکت در دوره‌های آموزشی متفاوت در زمینه برنامه نویسی را به خود تحمیل کنید. ژاک با درنظرگرفتن امتیازهای موجود در سیستم آموزشی رقبای موجود در بازار، بهترین ابزارها را برای رفع نیاز شما مهیا کرده‌است.

 

ژاک در مقایسه با استادیار

این دو ابزار تفاوت‌های فراوانی با یکدیگر دارند. همان‌طور که گفته شد استادیار یک قالب ووکامرس است. این در حالی است که ژاک یک سیستم مدیریت آموزش آنلاین است. سیستم مدیریت آموزش آنلاین تمام اقدامات لازم در زمینه انتشار محتوا و طراحی مراحل متفاوت دوره، برگزاری آزمون‌ها، گزارش‌گیری از روند پیشرفت دانش‌آموزان و غیره را انجام می‌دهد و از این گذشته شما را در امر تبلیغ و معرفی دوره نیز تنها نخواهد گذشت. در ژاک میهمان چنین امتیازها و امکاناتی خواهید بود:

  • امکان مدیریت محتوا به بهترین شکل میسر شده‌است. در همین راستا پیگیری عملکرد دانش‌آموزان نیز دیگر کار چندان پیچیده‌ای نخواهد بود.
  • ژاک به دنبال ایجاد فضایی برای برقراری تعاملی سازنده با دانش‌آموزان بوده‌است و در همین راه از طریق برقراری ارتباط با شبکه‌های اجتماعی و ارائه محتوایی با کیفیت و چشمگیر مخاطب را با دوره‌های آموزشی همراه می‌کند.
  • مدیریت کنید.  گزارش‌ها را مشاهده کرده و بهترین روش‌ها را برای ادامه دوره آموزشی انتخاب کنید.
  • مدیریت منابع مالی را انجام دهید.  دیگر نگران پرداخت‌ها و میزان بودجه خود نباشید. ژاک اطلاعات مالی مورد نیاز شما را با دقت بی‌نظیری گردهم می‌آورد و روند محاسبات را برای شما به نمایش خواهد گذاشت. تمام این موارد به خوبی نشان می‌دهند که اگر استادیار یک ابزار کمکی است که شما را وادار می‌کند دانش خود را در زمینه طراحی سایت افزایش دهید، ژاک یک استاد تمام عیار است که شما را تا رسیدن به هدف همراهی خواهد کرد.

 

 اکنون استادیار یا استاد

 انتخاب با شما است. تجربه به ما ثابت کرده‌است که برگزاری یک دوره آموزشی آنلاین شما را با چالش‌های متعددی روبرو خواهد کرد. چراکه تهیه محتوایی ارزشمند یکی از بنیادی‌ترین و اساسی‌ترین زیرساخت‌های یک دوره آموزشی به شمار می‌رود. بنابراین به یاد داشته باشید که زمان شما محدود است. برگزاری کلاس، پیگیری دانش‌آموزان و تهیه محتوای جدید برای ادامه دوره زمان زیادی را از شما صرف خواهد کرد.

از این گذشته زمان برگزاری دوره آموزش مجازی با موفقیت همراه خواهد بود و تعامل خود را با دانش‌آموزان افزایش می‌دهید. به این شکل نتایجی را تجربه می‌کنید که تا پیش از این تصور آن نیز برای شما دشوار بوده‌است. همه این موارد در گرو این است که زمان کافی را برای تعامل با دانش‌آموزان و تکمیل محتوای آموزشی در نظر داشته باشید. این در حالی است که در صورت استفاده از قالب استادیار باید تمام زمان خود را صرف یادگیری اصول طراحی سایت و نحوه بهینه‌سازی دوره آموزشی کنید.

کار را به کاردان بسپارید. ما تجربه خود را وقف ایجاد یک سیستم مدیریت آموزش آنلاین کرده‌ایم که تمامی نیازهای شما را تأمین کند. هدف ما تامین رضایت و افزایش کیفیت آموزش در کشور بوده‌است. آیا بهتر نیست شما نیز به عنوان یک مدرس یا برگزارکننده دوره، زمان خود را به برگزاری دوره‌هایی با کیفیت و سرشار از اطلاعات ارزشمند صرف کنید و سطح دانش عمومی و اختصاصی فراگیران را ارتقا دهید.

نظر خود را درباره این پست بنویسید

با عرض پوزش ثبت نظر فقط برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است

 

نظرات کاربران

نظری برای این پست ثبت نشده است