چطور میزان تعامل را در آکادمی آنلاین به حداکثر برسانیم؟

همه می‌دانیم که کلاس‌های خشک و بی‌روح دیگر به تاریخ پیوسته‌اند. واقعیت مجازی و دنیای اینترنتی تعاملات را به گونه دیگری امکان‌پذیر کرده‌است. همین امر سبب شده‌است که کاربران امروزی انتظارات بیشتری از یک آکادمی آنلاین داشته باشند.

امروز دیگر تنها ارائه متن‌های کتبی و ویدیو‌های آموزشی کافی نیست و به ابزارها و تکنیک‌های پیشرفته‌تری نیاز خواهید داشت. خوشبختانه امروزه ابزارها و سیستم‌های مدیریت آموزش آنلاین متنوعی روی کار آمده‌اند که از تعامل دانش‌آموز و معلم پشتیبانی می‌کنند. امروزه مدیریت سیستم آموزش آنلاین دیگر مانند گذشته دشوار نیست.

با ژاک می‌آموزید که برای مدیریت دوره‌های آموزشی آنلاین به یک سیستم مدیریتی کارآمد نیاز خواهید داشت. اما این سیستم تنها عاملی نیست که موفقیت شما و افزایش کیفیت آموزش را در پی دارد. شما به تعامل با دانش‌آموزان نیاز دارید و برای این‌کار باید روش‌های برقراری یک تعامل سازنده را به خوبی بیاموزید. با ما همراه باشید و دوره‌هایی را برگزار کنید که دانش‌آموزان را شیفته خود می‌کند.

Image

چطور میزان تعامل را در آکادمی آنلاین افزایش دهیم؟

به یاد داشته باشید که ایجاد یک دوره آموزشی سرشار از تعامل و ارتباط دوجانبه آن‌چنان که به نظر می‌رسد نیز سخت و دشوار نیست. کافی است عوامل مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال سبک و سیاق تدریس شما و پرسونای مخاطبان یکی از مهم‌ترین و بنیادی‌ترین مواردی است که باید در نظر داشته باشید.

در ادامه با راهکارهایی آشنا خواهید شد که میزان تعامل دانش‌آموز با آکادمی آنلاین را به مراتب افزایش می‌دهد. اکنون زمان آن رسیده‌است که کاغذ و قلم خود را آماده کنید و هر یک از این راهکارها را به دقت مورد بررسی قرار دهید. حتی اگر از هیچ‌کدام از این راهکارها در سیستم آموزشی خود بهره نبرید نیز ایده‌های جدیدی در ذهن شما شکل می‌گیرد که برای افزایش کیفیت آموزش در آکادمی آنلاین شما مناسب است.

۱.  مشارکت دو طرف در برگزاری جلسات

تا زمانی که شرایط برای یک تعامل و مشارکت دوسویه مهیا نشده‌، ایجاد یک آکادمی آنلاین که بر پایه تعامل استوار است نیز غیر ممکن است. زمانی که در اسلایدهای آموزشی از محتواهایی بهره می‌برید که بدون مشارکت دانش آموزان کامل نمی‌شوند، آنها را در پروسه آموزش شریک می‌کنید. نیازی نیست برای انجام این کار از روش‌های خارق‌العاده و دشواری استفاده کنید. تنها یک کلیک ساده روی صفحه نیز برای شروع عالی است. در این حالت دانش‌آموز پس از مشاهده یک پنجره (پاپ آپ) از بین گزینه‌های موجود یک گزینه را انتخاب می‌کند. ممکن است از دانش‌آموز بخواهید چیزی را از یک بخش به بخش دیگری بکشد و رها کند. در واقع هر کاری که باعث می‌شود دانش‌آموز کاری را انجام دهد، منجر به برقراری تعامل او با دوره‌های آموزش مجازی می‌شود و این به معنای افزایش میزان یادگیری است.

زمانی که قصد تهیه فایل‌های پاورپوینت را برای استفاده در کلاس‌های آموزشی دارید، باید تمام تمرکز خود را روی این موضوع بگذارید که در هر یک از اسلایدها عنصری برای تشویق کردن دانش‌آموزان به برقراری تعامل وجود داشته باشد.

Image

به یاد داشته باشید که اگر دانش‌آموزان را در این امر نادیده بگیرید، نتایج درخشانی در پی نخواهید داشت. اگر به دنبال تشکیل یک آکادمی آنلاین هستید که به شدت با دانش‌آموزان در تعامل است و توجه آنها را به خود جلب می‌کند باید بدانید که این‌کار تنها زمانی امکان‌پذیر است که دانش‌آموزان حضوری فعال در برگزاری دوره‌های آموزشی داشته باشند. در واقع اگر بودن یا نبودن دانش‌آموز تغییری در برگزاری دوره آموزش مجازی ایجاد نمی‌کند، دوره مورد نظر به خوبی طراحی نشده‌است.

۲.  از داستان‌گویی دیجیتالی در آکادمی آنلاین بهره ببرید

داستان‌سرایی‌ها و روایت‌های دیجیتالی راهکار خلاقانه‌ای هستند که دانش‌آموز را در مرکز توجه قرار می‌دهند. در این حالت، فراگیر کنترل محتوای آموزشی را در اختیار دارد و قادر است روند روایت را به کلی تغییر دهد. اما مهم‌ترین عاملی که منجر به تأثیرگذاری این روش می‌شود این است که داستان‌سرایی، احساسات و عواطف دانش‌آموزان را با خود همراه می‌کند.

در این بخش می‌خواهیم به نمونه‌ای از استفاده از داستان‌سرایی در دوره‌های آموزشی کارمندان یک شرکت اشاره کنیم: اسناد و مدارک مربوط به یک روز کاری کارمندان را ذخیره کنید و از این اطلاعات برای طراحی یک دوره آموزشی استفاده کنید. به این ترتیب شما محتوایی را برای کارمندانی که به تازگی به کسب و کار پیوسته‌اند، در دست دارید. این محتوا وظایف هر شغل را به خوبی به نمایش می‌گذارد و به کسب و کار شما یک هویت انسانی می‌بخشد.

۳. استفاده از تصاویر و ویدیو‌های ۳۶۰ درجه

استفاده از این قبیل محورهای بصری در دوره‌های آموزش مجازی یکی از تأثیرگذارترین شیوه‌ها در برقراری تعامل با فراگیران است. هدف ما از طراحی سیستم مدیریت آموزشی آنلاین ژاک این است که میزان تعامل دانش‌آموزان را با آکادمی آنلاین افزایش دهیم. یکی از سودمندترین ابزارهای این حوزه استفاده از تصاویر ۳۶۰ درجه است چرا که دانش‌آموزان برای استفاده از محتوای این تصاویر باید دست به کار شوند و با دوره تعامل داشته باشند.

از ویدیو ۳۶۰ درجه یک منطقه جغرافیایی منحصر به فرد استفاده کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که واقعیت مجازی برای دانش‌آموزان امروزی واقعا هیجان‌انگیز است. بنابراین اگر قصد دارید در آینده از واقعیت مجازی در آکادمی آنلاین استفاده کنید بهتر است این کار را با استفاده از ویدیوهای ۳۶۰ درجه امتحان کنید. نتایج به دست آمده شما را در آینده نیز راهنمایی خواهد کرد.

Image

۴. شبیه‌سازی محیطی برای تمرین و فعالیت دانش‌آموزان

یکی از مهم‌ترین نیازهای دانش‌آموزان دسترسی به فضایی است که امکان تمرین روی مهارت‌هایی را که آموخته‌اند، مهیا می‌کند. آنها به فضایی نیاز دارند که بدون ترس آنچه را که آموخته‌اند به صورت عملی امتحان کنند. با استفاده از سیستم مدیریت آموزش آنلاین یک محیط شبیه‌سازی شده برای افزایش تعامل دانش‌آموزان با محتوای آموزشی ایجاد کنید.

دانش‌آموزان این امکان را دارند که در فواصل زمانی متفاوت برای تمرین به محیط شبیه‌سازی شده بازگردند و مهارت خود را به محک آزمایش بگذراند. این کار اعتماد به نفس آنها را افزایش خواهد داد. از این گذشته اشتباهاتی که در این محیط روی می‌دهد، کوچک‌ترین تأثیری روی جهان واقعی نمی‌گذارد. بنابراین بدون کوچک‌ترین خطری عواقب اشتباه کردن را نیز به دانش‌آموزان می‌آموزید.

Image

۵.  سناریو‌های چند شاخه ایجاد کنید

ایجاد شاخه در سناریو‌های آموزشی به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد که نحوه یادگیری خود را انتخاب کنند. به این منظور باید امکان تصمیم‌گیری را در اختیار دانش‌آموزان خود قرار دهید. انتخاب‌های به عمل آمده از سوی دانش‌آموز شیوه روایت را به کلی تغییر می‌دهد. اما از آنجایی که هر تصمیم روی روند دوره آموزشی تأثیرگذار خواهد بود، باید مطمئن شویم که انتخاب دانش‌آموزان بی‌نظمی را در سیستم به وجود نمی‌آورد.

در واقع باید به گونه‌ای سناریو‌های متفاوت را در دوره آموزشی به کار ببرید که انتخاب‌های متفاوت، مشکلی در اجرای کامل دوره ایجاد نکند. این کار دوره آموزش مجازی را به یک بازی سرگرم‌کننده تبدیل می‌کند که روایت‌ها و خروجی‌های متفاوت را نیز در بر دارد. با استفاده از انتخاب‌های دانش‌آموزان توانایی‌ها و تصمیم‌گیری‌های آنها را ارزیابی کنید. به این ترتیب علاوه برای آموزش، مهارت تحلیل و تفکر انتقادی را نیز در آن‌ها رشد می‌دهید.

Image

دوره آموزشی تعاملی چیست؟

واضح است که تعامل و همکاری دانش‌آموزان در برگزاری دوره‌های آموزشی تا چه اندازه مهم است. اما با این وجود بسیاری از افراد قادر به یافتن پاسخ این سوال نیستند که: آموزش تعاملی چیست؟ در یک کلام باید گفت آموزش تعاملی یعنی مشارکت و همکاری دانش‌آموزان در برگزاری دوره‌های آموزشی.

ورق زدن محتوای آموزشی یا بازگشت به صفحات قلبی برای مشاهده یک ویدیو، آموزش تعاملی نیست. در آموزش تعاملی دانش‌آموزان باید تصمیماتی را اتخاذ کنند که در زندگی حقیقی با آنها روبه‌رو می‌شوند. فراگیر در این دوره توانایی حل مسئله را می‌آموزد و در نهایت تفکر خلاق و انتقادی را در آنها شکل می‌دهد.

 یک دوره تعاملی از چه عناصری تشکیل شده‌است؟

از عناصر متعددی برای برقراری تعامل با دانش‌آموزان استفاده می‌شود. این عناصر شامل سطوح ساده و دشوار می‌شوند. به عنوان مثال در دوره‌های مقدماتی از عناصر تعاملی استفاده می‌شود که از فراگیر می‌خواهد بخشی از یک متن را بخواند یا ویدیو‌ها را تماشا کند.

دیگر دوره‌های آموزشی از فعالیت‌های اولیه‌ای برای مشارکت دادن دانش‌آموزان استفاده می‌کنند؛ به عنوان مثال دانش‌آموز عنصری را از قسمتی از صفحه می‌کشد و در بخش دیگری رها می‌کند.

اما در دورهای پیشرفته به تعامل بیشتری از سوی دانش‌آموز نیاز است. در این بخش از انیمیشن، فایل‌های صوتی انحصاری و تصاویر زنده استفاده می‌شود. در این بخش از سناریوهای چند شاخه داستان‌سرایی‌های دیجیتال و فعالیت‌های پیچیده‌تر Drag and Drop استفاده می‌شود.

اما در حالت ایده‌آل دانش‌آموزان کاملا کنترل محتوای آموزشی را در اختیار دارند. البته یک آکادمی آنلاین امکان استفاده از تمامی این دوره‌ها را دارد. در واقع برگزاری دوره‌های پیشرفته، دانش فنی بیشتری نیاز دارد؛ بنابراین بهتر است در آغاز از دوره‌های مقدماتی و ساده شروع کنید و به تدریج توانایی و مهارت خود را در این زمینه تقویت کنید.

Image

 چرا باید از دوره‌های عملی در آکادمی آنلاین استفاده کنید؟

 ایجاد یک دوره آموزشی تعاملی با استفاده از سیستم مدیریت آموزشی آنلاین مزایای بسیاری را در پی دارد. در این مقاله ۴ مورد از مزایای این روش را با شما در میان می‌گذاریم:

۱. میزان بازیابی دانش‌آموز افزایش می‌یابد: زمانی که دانش‌آموز توانایی بررسی و کنکاش در محتوای آموزشی را دارد، به دوره علاقه‌مند شده و برای کسب اطلاعات بیشتر مجددا به دوره باز می‌گردد.

۲.شبیه‌سازهای تعاملی بر اساس حقایق دنیای واقعی شکل می‌گیرند: سناریو‌ها، فضای آموزشی بهتری را برای دانش‌آموز ایجاد می‌کنند. تاثیر این شیوه از سخنرانی به مراتب بیشتر است. دانش‌آموزان در این شیوه دانش خود را به معرض آزمایش می‌گذارند.

۳. ارزیابی‌های واقع‌بینانه: این شیوه به شما اجازه می‌دهد که عملکرد دانش‌آموزان را به بهترین شکل ممکن ارزیابی کنید. به این ترتیب به جای برگزاری آزمون‌های ساده از رفتار دانش‌آموز برای بررسی دانش او استفاده می‌شود.

۴. دوره تعاملی احساسات دانش‌آموزان را وسعت می‌بخشد: یک ضرب‌المثل باستانی چینی است که می‌گوید: «به من بگو اما من فراموش می‌کنم؛ به من بیاموز، شاید آن را به یاد بیاورم؛ من را مشارکت بده، می آموزم.» همین موضوع مهم‌ترین و ارزشمندترین مزیت برگزاری دوره‌های آموزشی تعاملی است. در این شیوه دانش‌آموز خود را بخشی از دوره می‌داند و به همین دلیل میزان یادگیری او به مراتب افزایش می‌یابد.

 بهترین فعالیت‌ها در یک دوره تعاملی چه فعالیت‌هایی هستند؟

بسیاری از معلمان دوره‌های آموزش مجازی و مدیران ادعا می‌کنند که زمان کافی را برای برگزاری یک دوره تعاملی در اختیار ندارد. اما حقیقت به گونه دیگر است. چرا که برگزاری یک دوره تعاملی کار چندان دشواری نیست. بیایید نگاهی به برخی از شیوه‌های برگزاری یک دوره تعاملی بیندازیم. این فعالیت‌ها دانش‌آموز را به شدت با دوره آموزشی همراه می‌کنند و میزان یادگیری او را نیز افزایش می‌دهند.

Image

شبیه‌سازی

شبیه‌سازی از آن فعالیت‌های وسوسه‌کننده‌ای است که ذهن فراگیر را با خود همراه کرده و جرقه‌هایی را در ذهن او شکل می‌دهد. شبیه‌سازی باید تا جای ممکن مرتبط، قابل لمس و نمونه‌ای از کاربرد واقعی محتوای آموزشی در زندگی روزمره باشد.

یک شبیه‌سازی خوب با یک مسئله آغاز می‌شود. دانش‌آموز باید توانایی درک این مسئله را داشته باشد. به عنوان مثال اگر برای تیم فروش کسب و کار خود دوره‌ای را طراحی می‌کنید، باید مسئله‌ای را طرح کنید که مهارت مذاکره را در آنها تقویت کند.

 برگزاری آزمون

زمانی که یک آزمون کوتاه را در حین برگزاری دوره یا تماشای ویدیو نمایش می‌دهید و به ناگاه توجه دانش‌آموز را به خود جلب می‌کنید، این آزمون‌ها به شما کمک می‌کند که درک درستی از میزان دانش افراد به دست آورید. سوال‌های چند گزینه‌ای، درست و غلط، مرتب کردن، پر کردن جای خالی، کشیدن و رها کردن و سوال‌های رتبه بندی شده از نمونه‌های قابل استفاده در این بخش هستند.

Image

سناریو‌ها

سناریو فضای به دور از هرگونه خطر را برای فراگیران ایجاد می‌کند. آنها در این فضا آموخته‌های خود را به صورت عملی تمرین می‌کنند. درست مانند شبیه‌سازی، در سناریو‌ها نیز دانش‌آموز با موضوعات و شخصیت‌های حقیقی مواجه است که آن را می‌شناسد و توانایی برقراری تعامل با آنها را دارد.

دانش‌آموزان یک روایت را انتخاب می‌کند و سناریو بر اساس تصمیم آنها آغاز می‌شود. اگر تصمیم آنها درست بوده باشد، باید راهکاری را برای دستیابی به نتیجه مورد نظر پیدا کنند.

در این شیوه میزان یادگیری عمیق و حقیقی دانش‌آموزان در حل مسئله و تصمیم‌گیری سنجیده می‌شود. این همان عنصری است که به تقویت تفکر انتقادی می‌انجامد.

Image

داستان سرایی و بازی

همه شیفته سرگرمی و بازی هستند. در واقع آخرین نظرسنجی‌های انجام شده حاکی از آن است که ۸۳ درصد از کسانی که با استفاده از بازی آموزش دیده‌اند، بیش از دیگران انگیزه یادگیری دارند. تلفیق بازی و آموزش یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ایجاد یک دوره تعاملی سازنده است.

با توجه به محتوا و ساختار آموزشی از بازی‌های متفاوتی استفاده کنید. حتی این امکان وجود که از ساختار یک بازی حقیقی برای خلق یک بازی آموزشی استفاده کنید.

 آنچه درباره نحوه برگزاری یک دوره تعاملی خواندیم....

اکنون می‌دانید که چگونه باید یک دوره تعاملی را ایجاد کرد. در آکادمی آنلاین خود، سطوح متفاوتی برای ایجاد تعامل استفاده کنید. به یاد داشته باشید که بهتر است از ساده‌ترین روش‌ها کار خود را شروع کنید. برگزاری چنین شیوه‌ای واقعا ساده است.

امروزه سیستم مدیریت آموزش آنلاین شما را در برگزاری یک دوره تعاملی تمام و کمال یاری خواهد کرد. بنابراین دیگر نیازی به صرف زمان و هزینه گزاف نخواهید داشت. با استفاده از نرم‌افزارها و ابزار مناسب، دوره‌ای را ایجاد می‌کنید که دانش‌آموزان را با خود همراه می‌کند.

ما در ژاک به خوبی به اهمیت ارزش و تأثیر خلاقیت شما در برگزاری چنین دوره‌ای پی برده‌ایم. ایده‌های خود را با در میان بگذارید و دوره‌ای را برگذار کنید که برای همیشه در ذهن و جان دانش‌آموزان برجای بماند.

نظر خود را درباره این پست بنویسید

با عرض پوزش ثبت نظر فقط برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است

 

نظرات کاربران

نظری برای این پست ثبت نشده است