۵ راه خلاقانه جهت استفاده از سیستم مدیریت آموزش آنلاین

پلتفرم‌های آموزشی که در سیستم مدیریت آموزش آنلاین به وجود می‌آید به واقع انقلابی در زمینه تدریس و برقراری تعامل با دانش‌آموزان ایجاد کرده‌است. تکنولوژی بی‌بدیل LMS دامنه وسیعی از موضوعات و فعالیت‌های آموزشی را پوشش می‌دهد.

انجمن‌ها و قابلیت‌هایی که در سیستم مدیریت آموزش مجازی فراهم می‌شود کیفیت دوره‌های آموزشی را بهبود می‌بخشد.

با استفاده از یک سیستم مدیریت آموزش از راه دور روند آموزش را به دقت زیر نظر بگیرید و به سادگی میزان یادگیری دانش‌آموزان را بسنجید. به همین دلیل اگر سیستم LMS به خوبی به کار گرفته شود میزان موفقیت دانش‌آموزان نیز دو چندان خواهد شد. علاوه بر این افراد بیشتری از آموزش‌های این سیستم استفاده می‌کنند. از سوی دیگر مفاهیم آموخته شده به سادگی از ذهن دانش‌آموز پاک نخواهد شد. در این مقاله می‌خوانیم که

  • این سیستم برای چه کسانی مناسب است؟
  • چطور باعث بهبود کیفیت آموزش می‌شود؟

 در آخر آیا راه‌کارهای خلاقانه‌ای برای استفاده از این سیستم در برگزاری دوره‌های آموزش آنلاین وجود دارد.

 

Image

استفاده از سیستم مدیریت آموزش آنلاین به چه کسانی توصیه می‌شود؟

ما در گروه ژاک برای این باور هستیم که مدرسه، دانشکده‌ها، دانشگاه‌ها و معلم‌های خصوصی از نتایج حاصل از استفاده از این سیستم در دوره‌های آموزشی خود سود می‌برند. فرقی نمی‌کند این سیستم برای پشتیبانی از یادگیری تلفیقی در کنار کلاس‌های حضوری به کار برده می‌شود یا به عنوان یک روش تدریس در دوره‌های آموزش مجازی؛ در هر صورت استفاده از این سیستم کیفیت تدریس را به مراتب افزایش خواهد داد.

اگر یک سازمان آموزشی هستید و به دنبال راه اثبات شده‌ای برای افزایش میزان تعامل دانش‌آموزان با سیستم آموزشی می‌گردید؛ بهتر است ژاک را فراموش نکنید. سیستم مدیریت آموزش آنلاین در کنار افزایش کیفیت محتوای آموزشی در زمان معلمان و مدیران دوره‌های آموزشی نیز صرفه‌جویی می‌کند.

 

Image

 چطور سیستم مدیریت آموزش آنلاین را به کار بگیریم که متفاوت باشیم؟

پلتفرم‌های LMS فضایی مجازی برای آموزش دانش‌آموزان فراهم می‌کنند. فراگیران در این دوره به منابع آموزشی متفاوتی دسترسی خواهند داشت. امکان برقراری ارتباط با مدرس دوره نیز فراهم شده‌است. همین امر سبب راه‌اندازی جلسات بحث و مناظره داغی در مورد مفاهیم درسی می‌شود. به این ترتیب مدرس دوره به خوبی در جریان میزان پیشرفت دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

 برخی از سیستم‌های مدیریت آموزش مجازی مجهز به ابزارهایی هستند که عملکرد دانش‌آموز را مورد بررسی قرار می‌دهد. این ابزارها شیوه تدریس و آموزش را به کلی برای معلم‌ها متحول کرده‌اند. تا پیش از این راهکار ساده‌تری برای زیر نظر گرفتن عملکرد دانش‌آموزان معرفی نشده‌است.

 اطلاعاتی که در سیستم مدیریتی آموزش آنلاین جمع‌آوری شده میزان کیفیت روش تدریس را به شدت افزایش داده‌است. این اطلاعات به معلم و مدیران دوره آموزشی نشان می‌دهد که آیا دانش‌آموزان به حمایت بیشتری نیاز دارند؟ کدام دسته از دانش‌آموزان از ایجاد چالش‌های بیشتر استقبال می‌کنند.؟ کدام دسته از دانش‌آموزان باید تا پایان دوره برخی از مباحث را مجددا مرور کنند؟ این اطلاعات کیفیت آموزش و یادگیری افراد را به شدت ارتقا می‌بخشد. در واقع مزایای سیستم مدیریت آموزش مجازی LMS به این جا ختم نمی‌شود. راه‌های متعددی وجود دارد که مزایای این سیستم را به مراتب ارتقا خواهد داد. کافی است کمی خلاق باشید و از راه کارهای متفاوتی برای به کارگیر‌ی این سیستم استفاده کنید. در ادامه برخی از این راه‌کارها را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 

Image

دیگر راهکارهای خلاقانه برای استفاده از سیستم مدیریت آموزش آنلاین

همان‌طور که گفته شد مواردی که تا کنون به آن پرداختیم تنها بخشی از مزایای این سیستم آموزشی است. خلاقیت شما تعیین‌کننده میزان موفقیت این سیستم مدیریتی خواهد بود. زمانی که صحبت از خلاقیت به میان می‌آید در واقع دیگر محدودیتی وجود نخواهد داشت. در ادامه برخی از راهکارهای خلاقانه برای استفاده از سیستم مدیریت آموزش آنلاینی را به شما معرفی می‌کنیم. این نکته را به یاد داشته باشید که این نکات تنها بخش کوچکی از ایده‌هایی هستند که در سیستم مدیریت آموزش مجازی به اجرا گذاشته می‌شوند.

 

نکته اول: از دانش‌آموزان بخواهید که در تدریس شما را یاری کنند

از دانش‌آموزان بخواهید که نقش‌ها و وظایفی را برعهده بگیرند و در بخشی از پروسه آموزش مشارکت داشته باشند. این راه کار مزایای بسیاری را به همراه خواهد داشت. این رویکرد برای دانش‌آموزانی که در حالت عادی چندان با محتوای آموزشی همراه نمی‌شوند و علاقه‌ای به برقراری تعامل ندارند نیز مفید واقع می‌شود. زیرا زمانی که از آنها دعوت می‌کنید در تهیه محتوای آموزشی شما را یاری کنند، به شکل متفاوتی با محتوای آموزشی دوره روبه‌رو می‌شوند. سیستم مدیریت آموزش آنلاین به شما اجازه می‌دهد دانش‌آموزان را بیش‌تر از هر زمان دیگری در پروسه آموزش وارد کنید. حتی این امکان وجود که چالشی را در نظر بگیرید و از دانش‌آموزان بخواهید آن را پیدا کنند، محتوایی را تهیه کنند و در اختیار همکلاسی‌های خود قرار دهند و بسیاری ایده‌های دیگر که ممکن است به ذهن شما برسد.

 

نکته دوم: با موفقیت دوره‌های آموزشی متفاوت را مدیریت کنید

راهی برای فرار از این حقیقت وجود ندارد که دانش‌آموزان متفاوت به شیوه‌های متفاوتی می‌آموزند. همین حقیقت ساده و کوچک روند تدریس را در کلاس‌های شما متحول خواهد کرد.

 زمانی که از سیستم مدیریت آموزش آنلاین در دوره‌های آموزش مجازی یا کلاس‌های حضوری خود استفاده می‌کنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که محتوای آموزشی شما برای دانش‌آموزان متفاوتی با سطح دانش و مهارت‌های متفاوت تهیه شده باشد. به این ترتیب دانش‌آموزان قادر خواهند بود با سرعت مورد نظر خود یادگیری را پیش ببرند. آنها مجبور نخواهند بود که با یک ضرب آهنگ واحد و همگام با دیگر دانش‌آموزان کلاس حرکت کنند. این سیستم را در کلاس‌های آنلاین و غیرحضوری یا کلاس‌های حضوری خود پیاده‌سازی کنید و شاهد نتایج شگفت‌انگیز آن باشید.

Image

نکته سوم: در جلسات خودآموز همواره در دسترس باشید

این نکته که دانش‌آموز در طول دوره آموزشی به معلم دسترسی داشته باشد بسیار مهم است. چرا که همواره سوالات و نگرانی‌هایی ذهن دانش‌آموزان را درگیر می‌کند که تنها به دست توانمند معلم برطرف خواهد شد. در اکثر موارد دانش‌آموزان به این دلیل که نمی‌خواهند زمان کلاس حضوری یا آنلاین را بیش از اندازه اتلاف کنند از طرح سوال‌های خود اجتناب می‌کنند.

 سیستم مدیریت LMS با در نظر گرفتن این مسئله به عنوان ابزاری فوق‌العاده روی کار آمده است و برقراری ارتباط دانش‌آموزان با معلم را به سادگی امکان‌پذیر کرده‌است. علاوه بر این در صورتی که معلم قصد داشته باشد کلاس جبرانی را برای رفع سوءتفاهم‌ها و پاسخگویی به سوالات درسی ایجاد کند، سیستم مدیریت آموزش آنلاین به میان می‌آید.

Image

نکته چهارم: بازی‌هایی را در دوره آموزشی بگنجانید

جای تردید نیست که یادگیری با کمی تفریح و سرگرمی به مراتب مؤثرتر از یادگیری در یک فضای خشک و جدی است. یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین مزایای سیستم مدیریت آموزش آنلاین این است که به معلم اجازه می‌دهد ساده‌تر از هر زمان دیگری در طول تاریخ محتواهای بامزه و سرگرم‌کننده فراوانی در دوره‌های آموزشی خود بگنجاند. به این ترتیب در خلال برگزاری بازی‌های جذاب میزان یادگیری دانش‌آموزان را به مراتب افزایش دهید. این بازی‌ها میزان درک و پذیرش مفاهیم را در دانش‌آموزان افزایش می‌دهد.

 

نکته پنج: آزمون‌های دوره‌ای برگزار کنید

در سیستم مدیریت آموزشی آنلاین این امکان وجود دارد که ارزیابی دانش‌آموزان را در فواصل زمانی مشخص و بدون کوچک‌ترین زحمتی به عمل آورید. دیگر نیازی به جمع آوری، تصحیح و بازگرداندن برگه‌های امتحانی وجود دارد. سیستم مدیریت آموزش از راه دور تمام این کارها را برعهده گرفته است. از این گذشته به دلیل سادگی برگزاری آزمون‌های دوره معلم دیگر با محدودیت‌هایی در برگزاری این دوره‌ها روبه‌رو نیست.

برگزاری آزمون‌های دوره‌ای به دانش‌آموزان کمک می‌کند میزان یادگیری خود را بسنجند. در ضمن معلم‌ها نیز با استفاده از این ابزار روند یادگیری دانش‌آموزان را زیر نظر می‌گیرند و نقاط ضعف و قوت دانش‌آموزان را شناسایی می‌کنند.

Image

 آیا سیستم مدیریت آموزش آنلاینی را پسندید؟

 امکانات این سیستم به همین‌جا ختم نمی‌شود. یک سیستم LMS آموزش تلفیقی را استفاده از ابزارهای متعدد در آموزش حضوری و غیرحضوری میسر کرده و این شیوه یادگیری امروزه با استقبال فراوانی روبه‌رو شده‌است.

اگر سیستم مدیریت آموزش آنلاین را به عنوان راه حلی برای مشکلاتی که مدت‌ها با آنها مواجه بوده‌اید برگزیده‌اید، تردید نکنید امروز بهترین زمان برای کسب مشاوره رایگان است. سوالات خود را روی کاغذ بنویسید و پاسخ را از گروه ژاک جویا شوید.

این بار دوره‌های آموزش مجازی متفاوتی را راه‌اندازی کنید و دانش‌آموزان را برای همیشه با خود همراه کنید. آنها به دنبال معلمی هستند که زمان و توانایی خود را صرف یادگیری آنها کند. اگر شیفته آموزش هستید اکنون زمان آن رسیده‌است که خود را به ابزارهای روز مجهز کنید و پیشتاز باشید.

نظر خود را درباره این پست بنویسید

با عرض پوزش ثبت نظر فقط برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است

 

نظرات کاربران

نظری برای این پست ثبت نشده است