از کجا شروع کنم؟ ۵گام برای ایجاد اولین دوره آموزش مجازی درکسب‌وکار شما

توانایی آموزش نیروهای کار در کسب‌وکارهای امروزی بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. درواقع کسب‌وکارهایی که آموزش مجازی نیروهای خود را در اولویت قرار می‌دهند، گوی سبقت را از کسب‌وکارهای دیگر می‌ربایند. اگر در حال مطالعه این مقاله هستید، به‌طور حتم به اهمیت این نکته پی برده‌اید و به دنبال راهی برای پیاده‌سازی دوره آموزش خود هستید.

آموزش در سیستم‌های تجاری رضایت کارمندان و سامانه را در پی خواهد‌داشت؛ چراکه افزایش مهارت کارمندان به افزایش قابلیت و توانایی آنها می‌انجامد. به این ترتیب فرد در طول زمان به نیرویی ارزشمند برای کسب‌وکار تبدیل می‌شود.

همچنین نیروها ارزشمندترین عامل در موفقیت کسب‌وکارهای امروزی هستند. به این ترتیب بهتر است همین امروز دوره آموزش از راه دور را در سیستم خود راه‌اندازی کنید. ما در گروه ژاک روی برگزاری چنین دوره‌های تمرکز کرده‌ایم و همین موضوع سبب شده‌است که از تجربه خوبی در این زمینه برخوردار باشیم.

با ما همراه باشید و با پنج گامی آشنا شوید که شما را در راه‌اندازی اولین دوره آموزش آنلاین کسب‌وکار یاری می‌کند.

Image

 1. توجه مخاطب را به آموزش مجازی جلب کنید

تازه‌کارها به‌شدت از محتوای آنلاین و آموزشی که با دقت تمام گردآوری شده است، استقبال می‌کنند؛ اما در اغلب موارد آنچه در طراحی دوره‌های آموزشی نادیده گرفته می‌شود، این است که دوره آموزش مجازی باید عملکرد کارمندان را بهبود ببخشد.

تنها راهی که منجر به ایجاد دوره‌ای متفاوت می‌شود که درنهایت تغییرات شگرفی را در عملکرد کارمندان ایجاد می‌کند، این است که در طراحی دوره مخاطب را در اولویت قرار دهید.

 • به این بیندیشید که چه اطلاعاتی برای کارمندان ارزشمند است؟
 • آنها زمان خود را صرف آموزش چه نکاتی می‌کنند؟
 • چه مهارت‌هایی عملکرد آنها را بهبود می‌بخشد؟

ممکن است کارمندان شما بیش از هر چیز به یادگیری نحوه مدیریت زمان نیاز داشته باشند. این در حالی است که برخی از کارمندان برای دستیابی به جایگاه موردنظر خود به آموزش IT و دیگر اصول نیاز خواهند داشت.

اگر از نیاز آنها مطمئن نیستید، بهتر است قبل از برگزاری دوره آموزش آنلاین، نظر آنها را در این رابطه جویا شوید. از آنها بپرسید که دقیقاً چه مهارت‌هایی اعتماد‌به‌نفس آنها را افزایش می‌دهد و این افراد به انسان‌های توانمندتری تبدیل می‌کند.

 • آیا کارمندان شما زمان زیادی را در مأموریت‌های کاری صرف می‌کنند؟
 • آیا آنها نحوه استفاده از تکنولوژی‌های روز را می‌دانند؟

مصاحبه با کارمندان یا انجام یک نظرسنجی ساده تا حد زیادی شما را در این راه یاری می‌کند.

Image

2. هدف نهایی را مشخص کنید

اکنون که به‌خوبی می‌دانید مخاطبان شما به چه نوع محتواهایی بیش از دیگر محتواهای آموزشی نیاز دارند، زمان آن رسیده است که اهداف خود را از برگزاری دوره آموزش مجازی مشخص کنید. برای شروع بهتر است سری به تاریخچه عملکرد کسب‌وکار خود بیندازید.

به‌عنوان مثال آمار مربوط به فروش، کیفیت و کارآیی عملکرد کسب‌وکار را به‌دقت بررسی کنید. کسب‌وکار شما از فقدان چه عواملی رنج می‌برد؟

چه عاملی سرنوشت کسب‌وکار را متحول می‌کند و شما را به اهدافی که برای دورنمای تجارت خود در نظر گرفته‌اید، نزدیک‌تر می‌کند؟

به‌عنوان مثال اگر میزان فروش پایین باشد، مجموع درآمد شرکت نیز بسیار پایین خواهد بود. چنین رخدادی برای هیچ کسب‌وکاری مطلوب و خوشایند نیست‌. اگر با چنین آماری مواجه شدید، زمان آن رسیده است که برای میزان فروش خود چاره‌ای بیندیشید؛ بنابراین با برگزاری یک دوره آموزش آنلاین نیروهای خود را در راستایی آموزش دهید که اهداف شما را به بهترین شکل ممکن محقق کنند.

در این حالت دوره آموزش مجازی موردنظر شما باید مهارت‌هایی را در زمینه نحوه برخورد با مشتری، نحوه برقراری ارتباط با افراد متفاوت و چگونگی معرفی محصولات و خدمات در خود گنجانده باشد. صبر کنید، ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود. اکنون زمان آن رسیده است که بهترین شیوه را برای برگزاری دوره آموزشی خود انتخاب کنید.

Image

انتخاب بهترین دوره آموزش مجازی در کسب‌وکار

با در‌نظر‌گرفتن اهدافی که در ادامه مطرح شده است، بهترین شیوه آموزشی را برای نیروهای خود در نظر بگیرید.

هدف: افزایش میزان رضایت مشتریان

نوع دوره آموزشی: برخورداری از دانش کافی درباره محصولات، برقراری ارتباط و هنر گوش‌دادن، توانایی حل مسئله و تقویت حس همدردی

 

هدف: افزایش کارآیی و بازدهی

نوع دوره آموزشی: برخورداری از دانش کافی دررابطه‌با محصولات و خدمات، توانایی مدیریت زمان، آموزش نحوه استفاده از نرم‌افزارها و کار گروهی

 

هدف: افزایش میزان نوآوری‌ها

نوع آموزش: دوره‌های تفکر خلاقانه، افزایش مهارت حل مسئله، آموزش ایده‌پردازی و همکاری

 

هدف: افزایش کیفیت

نوع آموزش: دانش کافی در زمینه نحوه تولید محصولات و خدمات، آموزش‌های اختصاصی با توجه به شغل و با توجه به ریزه‌کاری‌ها و جزئیات.

Image

۳. انتخاب نرم‌افزار برگزاری دوره آموزش مجازی

بهتر است بدانید که راه‌اندازی دوره آموزشی در مقایسه با ۲۰ سال گذشته تحولات بسیاری را تجربه کرده است. این روزها حتی اگر هرگز چنین کاری را انجام نداده باشید، مشکل خاصی با راه‌اندازی یک دوره آموزش آنلاین نخواهید داشت. همه این‌ها به لطف سیستم‌های مدیریت آموزش آنلاین میسر شده است. LMs تحولی عظیم را در نحوه آموزش و برگزاری چنین دوره‌های ایجاد کرده است.

گروه ژاک با سال‌ها تجربه در زمینه برگزاری دوره‌های آموزش از راه دوره طراحی سیستم مدیریت آموزش آنلاینی را که تمامی نیازهای شما را دربر بگیرد، به بهترین شکل ممکن به انجام می‌رساند. بهتر است که این گام شاید مهم‌ترین گام در موفیقیت شما در برگزاری دوره آموزش مجازی باشد. این نکته را از یاد نبرید که برگزاری چنین دوره‌ای بدون استفاده از یک نرم‌افزار LMS مناسب هرگز قادر به دستیابی به اهداف خود نخواهید ‌بود.

اهداف و نوع آموزشی که در کسب‌وکار خود به آن نیاز دارید، نقش زیادی در پیشبرد اهداف شما خواهد ‌داشت. بهتر است بدانید که سیستم مدیریت آموزش مجازی که در کسب‌وکار شما به کار گرفته می‌شود، برای کسب‌وکار دیگری مناسب نخواهد بود و برعکس.

شما باید سیستمی را انتخاب کنید که با نیازها و اهداف شما همخوانی داشته باشد. گروه شما با در‌نظر‌گرفتن تمام فاکتورها بهترین سیستم آموزش مجازی را به شما معرفی می‌کند. در ادامه با نکاتی آشنا می‌شوید که شما را در انتخاب یک سیستم LMS مناسب یاری می‌کند.

 • آیا رابط کاربری دوره آموزشی به اندازه کافی دوستانه است؟ آیا امکان استفاده از این دوره در پلتفرم‌های متفاوتی مانند دستکتاپ و گوشی‌های ‌تلفن همراه وجود دارد؟
 • آیا دوره آموزشی با گوشی‌های اندروید و آیفون سازگار است؟
 • آیا این امکان وجود دارد که دوره آموزشی را به‌صورت انحصاری برای کسب‌وکار خود طراحی کنید؟
 • آیا سیستم مدیریت آموزش مجازی امنیت کافی را برای محتوای آموزشی شما ایجاد می‌کند؟ آیا به‌خوبی از اطلاعات مخاطبان دوره حفاظت می‌شود؟
 • آیا تأمین‌کنندگان سیستم LMS پشتیبانی لازم را از برگزاری دوره‌های آموزشی به عمل می‌آورد؟
 • آیا امکان استفاده از محتواهای تصویری، صوتی و متنی توأمان در سامانه میسر شده‌ است؟
 • آیا امکان استفاده از گیمیفیکیشن در بهبود یادگیری فراگیران وجود دارد؟
 • آیا امکان برگزاری خودکار آزمون‌ها وجود دارد؟
 • گزارش‌گیر‌ی‌ها تا چه اندازه مناسب هستند؟ آیا اطلاعات مناسبی در اختیار شما قرار می‌دهند؟

Image​​​​​​​

۴. نقشه راه را به‌خوبی مشخص کنید

اکنون دیگر به‌خوبی مخاطبان و نیازهای آنها را می‌شناسید. نرم‌افزار مناسب را نیز انتخاب کرده و اهداف خود را نیز تعیین کرده‌اید. همه‌چیز مهیاست و تنها چیزی که به آن نیاز دارید، طراحی یک نقشه برای مسیر آموزش است.

در این مرحله باید عناوین، موضوعات و محتوای آموزشی موردنیاز را برای هر یک از فراگیران انتخاب کنید؛ به‌عنوان مثال مدیران به یادگیری مهارت‌هایی در زمینه مدیریت پروژه و رهبری نیاز خواهند ‌داشت. این در حالی است که کارمندان باید به یادگیری مهارت‌هایی بپردازند که به تولید محصول بهتری می‌انجامد.

در این مرحله باید روش آموزشی مدنظر خود را نیز انتخاب کنید. بهترین شیوه آموزشی برای یادگیری مدیریت پروژه چیست؟ به عنوان مثال دانش فراگیران از محصولات و خدمات را می‌توان با برگزاری یک دوره آموزشی آنلاین افزایش داد. این درحالی است که برای بهبود مهارت ترغیب مشتریان به خرید باید از تمرین‌هایی استفاده کرد که موقعیت فروش را برای فراگیر شبیه‌سازی می‌کند.

با استفاده از سیستم مدیریت آموزش مجازی مناسب این امکان را خواهید ‌داشت بهترین دوره آموزشی را برای مخاطبان مختلف خود ایجاد کنید. از این گذشته در کمترین زمان ممکن و با صرف کمترین هزینه قادر به انجام چنین کاری خواهید بود. اکنون زمان آن رسیده ‌است که برای تولید محتوا آموزش بیندیشید.

Image​​​​​​​

تولید محتوای آموزشی دوره آموزش مجازی

آیا قصد دارید شخصاً محتوای دوره آموزشی خود را ایجاد کنید یا ترجیح می‌دهید این کار را برون‌سپاری کنید. در ادامه با سؤالاتی مواجه می‌شوید که شما را در تصمیم‌گیر‌ی یاری می‌کند.

 • آیا موضوع دوره آموزشی شما کاملاً منحصر‌به‌فرد است؟

اگر دوره آموزشی شما پیش از این در هیچ دوره آموزشی دیگری به کار گرفته نشده‌ است، به احتمال زیاد به‌سادگی قادر به یافتن محتوای موردنیاز برای استفاده در دوره آموزشی خود نخواهید بود. باید بدانید که محتوای چنین دوره‌ای را نمی‌توان در یوتیوب یا دیگر سایت‌های مطرح یافت. در این صورت شما تنها کسی هستید که قادر به تولید چنین محتوایی خواهد بود.

 

 • چه منابعی در اختیار دارید؟

نیاز شما تا حد زیادی روی هزینه تولید محتوا تأثیرگذار خواهدبود. تولید چنین محتوایی می‌تواند بسیار پرهزینه یا بسیار مقرون‌به‌صرفه باشد؛ به‌عنوان مثال اگر قصد دارید در محتوای آموزشی خود از انیمیشن یا ویدیو‌های آموزشی استفاده کنید، باید هزینه بیشتری را برای تولید محتوا در نظر بگیرید.

 

 • آیا به محتوایی نیاز دارید که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد؟

اگر می‌خواهید محتوای آموزشی شما همواره ظاهر و محتوایی باکیفیت داشته باشد، در این صورت بهتر است برای تهیه محتوای خود شخصاً دست به کار شوید یا این کار را به افراد متخصص واگذار کنید. به این ترتیب تمامی محتواهای موجود در دوره آموزشی شما از کیفیت مطلوبی برخوردار خواهند بود.

Image​​​​​​​

۵. میزان موفقیت خود را بسنجید

دستیابی به بهترین حالت ممکن در برگزاری یک دوره آموزشی چندان ساده نیست، به‌خصوص اگر نخستین‌بار است که دست به چنین کاری می‌زنید؛ بنابراین این مرحله تنها به آموزش شما اختصاص داده شده ‌است نه فراگیران. به‌این‌ترتیب شما باید مهارت خود را در برگزاری چنین دوره‌هایی افزایش دهید.

در این مرحله شما تمامی اقدامات لازم را برای برگزاری یک دوره آموزش مجازی به انجام رسانده‌اید. منتظر اتمام دوره باشید و با بررسی نتایج برگزاری تصمیم نهایی را اتخاذ کنید.

برای این کار از گزارش‌های موجود در سیستم مدیریت آموزش مجازی استفاده کنید. نتایج آزمون‌هایی را که در دوره برگزار شده ‌است، ارزیابی کنید. به‌این‌ترتیب متوجه می‌شوید که آیا محتوای آموزشی موردنظر به اندازه کافی برای جلب توجه فراگیران مناسب بوده است یا خیر.

در ادامه بهتر است با برگزاری یک نظرسنجی کیفیت و عملکرد کارمندان را ارزیابی کنید. آیا برگزاری دوره آموزشی موردنظر تأثیری روی عملکرد کارمندان داشته است. دوره آموزش مجازی در کسب‌وکارها با هدف افزایش مهارت و توانمندی افراد به کار گرفته می‌شود.

آیا دوره آموزشی موردنظر شما در این زمینه موفق عمل کرده‌ است؟ درنهایت بهتر است پروژه‌ها و آزمون‌های اختصاصی را برای کارمندان در نظر بگیرید. در ادامه از سرپرستان سؤال کنید که آیا تفاوتی در عملکرد کارمندان مشاهده می‌کنند یا خیر؟ تمامی این اطلاعات شما را در برگزاری دوره‌های بعدی یاری می‌کند.

 

کلام آخر

اکنون به‌خوبی می‌دانید که چطور باید اولین برنامه آموزشی خود را طراحی کنید. زمان آن رسیده است که دانش خود را در معرض آزمایش بگذارید. با مشاوران ژاک تماس بگیرید و دوره آموزشی موردنظر خود را طراحی کنید. سؤالات و نیازهای خود را با ما در میان بگذارید و با برگزاری چنین دوره‌ای بازدهی و مهارت کارمندان را به‌مراتب افزایش دهید.

اگر به دنبال برگزاری چنین دوره‌ای هستید، بهتر است قبل از آموزش کارمندان، اطلاعات خود را نیز در این زمینه ارتقا دهید. به‌این‌ترتیب نتایج بهتری از برگزاری دوره مشاهده می‌کنید. محتوای موردنیاز را تهیه کنید و با انتخاب بهترین شیوه، مهارت لازم را در کارمندان بهبود ببخشید. این امر موفقیت زیادی را برای کسب‌و‌کار شما در پی خواهد داشت.

نظر خود را درباره این پست بنویسید

با عرض پوزش ثبت نظر فقط برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است

 

نظرات کاربران

نظری برای این پست ثبت نشده است