۵ علت استفاده از آموزش از راه دور

روزگاری کار کردن یا آموزش از راه دور موهبتی بود که نصیب هرکسی نمی‌شد. امروز زمان زیادی از آن زمان می‌گذرد و این امر دیگر به تاریخ پیوسته است. تعداد افرادی که آموزش و حتی کار خود را از راه دور انجام می دهند روز به روز در حال افزایش است.

انسان امروزی با تمام وجود از آموزش و کار از راه دور استقبال می‌کند و هیچ مشکلی با این موضوع ندارد. در واقع بسیاری از افرادی که کار یا آموزش مجازی را تجربه کرده‌اند، شاهد افزایش بازدهی خود بوده‌اند. همین امر منجر به روی کار آمدن سیستم‌های آموزش مجازی متعددی شده‌است که امکانات گوناگونی را در اختیار کسب‌و‌کارها و مدرسان قرار می‌دهد.

کافی است با برخی از مزایای استفاده از این سیستم آموزشی آشنا و برای همیشه به یکی از پرو‌پا قرص‌ترین هواداران این شیوه آموزشی تبدیل شوید. ما در گروه ژاک تصمیم گرفتیم ضمن اشاره به مزایای ارزشمند آموزش و کار از راه دور، شما را با شگفتی‌های حاصل از این شیوه آموزشی آشنا کنیم.

با توجه به نوع آموزشی که برای فراگیران دوره آموزشی خود در نظر گرفتید، شاهد مزایای متفاوتی خواهید بود که منحصرا در دوره آموزشی شما دست یافتنی خواهد شد. این امر خود بر زیبایی استفاده از سیستم مدیریت آموزش مجازی افزوده است. چراکه این سیستم‌ها در مقایسه با سیستم‌های سنتی ساز‌وکارهای متفاوتی را عرضه می‌کنند که نتایج مختلفی را در پی خواهد داشت.

با ما همراه باشید و دوره‌های آموزشی خود را به بهترین شکل ممکن به اجرا بگذارید. فراموش نکنید که گاهی کوچک‌ترین جزئیات، موفقیت شما را رقم خواهند زد. شاید به اهمیت این تغییر در شیوه آموزشی پی نبرده باشید؛ اما در ادامه بیشتر با این شیوه آموزشی آشنا می‌شوید.

Image

چرا آموزش از راه دور تا این اندازه اهمیت دارد؟

در واقع یک مفهوم درونی و قدیمی وجود دارد مبنی بر اینکه آموزش از راه دور در سیستم‌های آموزشی و حرفه‌ای تنها برای بهترین افراد در نظر گرفته می‌شود. به عبارتی تنها کسانی باید از سیستم آموزش از راه دور استفاده کنند که در زمره بهترین دانش‌آموزان و کارمندان یک کسب‌و‌کار قرار می‌گیرند. اما با وجود مطالعات و تحقیقات گسترده‌ای که در زمینه تأثیر این شیوه آموزشی صورت گرفته باید گفت که هیچ مدرکی دال بر این موضوع یافت نشده‌است. در واقع آموزش از راه دور، روی کیفیت عملکرد و میزان یادگیری تمام فراگیران تأثیرگذار خواهد بود.

اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا تحقیقات انجام شده اهمیت آموزش مجازی را برای تمام دانش‌آموزان و فراگیران به اثبات رسانده‌اند؟

به عبارتی آیا استفاده از این شیوه آموزشی در میزان یادگیری دانش‌آموزان تأثیرگذار خواهد بود؟

اگر بخواهیم در یک کلام به این سوالات پاسخ دهیم باید بگوییم: بله!

در پیش‌بینی‌هایی که در سال ۲۰۱۸ انجام شده‌است بیش از ۱۰۰۰ رهبر سازمانی حضور داشته‌اند. این اطلاعات رویکردهایی را پیش روی مدرسان و مدیران برجسته دنیا قرار داد که شیوه آموزش را در نگاه آنها به کلی متفاوت کرد. اطلاعات به دست آمده از این نظرسنجی حاکی از کاهش رشد اقتصادی در بازارهای نوظهور، روابط کارگری و رکود اقتصاد جهانی است.

همه این موارد لزوم استفاده از یک سیستم مدیریت آموزش مجازی را بیش از هر زمانی دیگری به تصویر می‌کشد. نگرانی‌های موجود در بین رهبران و مدرسان نشان می‌دهد که بیش از هر زمان دیگری به نیروی متخصص و حرفه‌ای نیاز خواهیم داشت. این کار منجر به افزایش کارایی کارمندان و همین‌طور بهبود یادگیری در فراگیران دوره‌های آموزشی خواهد شد. این نکات سبب شده‌است که مدرسان و مدیران سازمانی به هیچ عنوان قادر به نادیده گرفتن مزایای استفاده از این سیستم نباشند.

Image

منظور از آموزش از راه دور چیست؟

با توجه به نیازهایی که در جامعه آموزش کشور وجود دارد، آموزش مجازی در ابعاد متفاوتی به کار گرفته می‌شود. اگر به دنبال آموزش کارمندان خود هستید و می‌خواهید آنها را در جریان آخرین تغییرات سازمانی خود قرار دهید بهترین گزینه برگزاری یک دوره آموزش مجازی است.

به عنوان رهبر کسب‌و‌کار یکی از مهم‌ترین وظایف پیش روی شما اطمینان از این موضوع است که کارمندان و افرادی که در کسب‌و‌کار شما حضور دارند به چه مهارت‌هایی نیاز دارند. آیا لازم است اخلاق حرفه‌ای را به آنها بیاموزید یا انگیزه‌های لازم را در آنها ایجاد کنید. آیا آنها به نظم بیشتری نیاز دارند یا از فقدان یک مهارت رنج می‌برند. در این صورت لازم است بدانید که برگزاری یک دوره آموزش مجازی راهکاری است که پاسخگوی تمام نیازهای سازمانی شما خواهد بود.

از طرفی اگر به عنوان یک مدرس به دنبال برگزاری یک دوره آموزش از راه دور هستید که مفاهیم مورد نظر را به شیوه‌ای متفاوت به فراگیران انتقال دهد نیز وقت آن رسیده است که سیستم مدیریت آموزش مجازی مورد نظر خود را به کار بگیرید و با برقراری یک تعامل دو جانبه کیفیت آموزش را به مراتب ارتقا دهید و بهترین محتوای آموزشی را در اختیار فراگیران دوره آموزشی خود قرار دهید.

Image​​​​​​​

مزایای استفاده از آموزش از راه دور در آموزش و کسب‌و‌کارها

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شده به عنوان یک مدیر باید به نقاط ضعف و قوت کارمندان خود آگاه باشید. به این ترتیب بازدهی کارمندان را ارتقا می‌دهید و نیروهایی را که در کسب‌و‌کار خود تربیت می‌کنید به ارزشمندترین سرمایه‌های تجارت شما بدل می‌شوند. از طرفی یک آموزش همه جانبه دانش‌آموزان را به افرادی توانمند بدل می‌کند که به معنای واقعی کلمه به مفهوم عمیق موضوع آموزش پی برده‌اند. مهم‌ترین رسالت آموزش نیز همین موضوع است. در ادامه به برخی از مزایای استفاده از آموزش مجازی اشاره می‌کنیم:

Image

۱. قدرت تصمیم‌گیری

اگر آموزش‌ها نظام‌مند و با در نظر گرفتن پتانسیل موجود در افراد در نظر گرفته شده باشد نتایج شگفت‌انگیزی را در پی خواهد داشت. در این حالت به آنها می‌آموزید که خطرات و مزایای ناشی از تصمیمات خود را به درستی ارزیابی کنند. این ویژگی برای کارمندان یک کسب‌وکار بسیار سودمند است. اما دانش‌آموزانی که از آموزش از راه دور استفاده می‌کنند نیز با استفاده از یک آموزش هدفمند به شیوه‌ای متفاوت با مفاهیم آموزشی عجین می‌شوند و به مفهوم واقعی آنها پی می‌برند. در این آموزش‌ها مثال‌ها و کاربردهای متفاوت موضوع مورد نظر به شکلی متفاوت شرح داده می‌شود و این امر فراگیر را قادر می‌سازد که به شکلی نو به نقش تنوع شرایط در نتیجه پی ببرد. این همان عاملی است که قدرت تصمیم‌گیری فرد را به شدت بهبود می‌بخشد.

به این ترتیب افراد پس از پشت سر گذاشتن این دوره به انسان‌هایی توانمند بدل می‌شوند که از دیگران متمایز بوده و قادر به ایجاد تفاوت هستند.

Image

۲. ساختاربندی سازمانی و ذهنی

اگر این دوره آموزشی را برای کارمندان سازمان خود در نظر گرفته‌اید باید بدانید که این کار مزایای بی‌شماری را برای شما در پی دارد. به عنوان مثال با استفاده از این شیوه آموزشی سلسله مراتب و اولویت‌بندی‌ها را در سازمان خود مشخص کنید. ارتباط و نحوه تعامل را در بین بخش‌های متفاوت کسب‌وکار خود تعیین کنید و شاهد یک تلاش منسجم در سراسر سازمان خود باشید. این حرکت شما را به سمت موفقیت سوق می‌دهد.

از سوی دیگر اگر این آموزش را برای فراگیران و دانش‌آموزان خود در نظر گرفته‌اید نیز باید بدانید که آموزش به این شکل نتایج متفاوتی را در پی خواهد داشت. یکی از مشکلات رایج در سیستم‌های آموزشی، ذخیره اطلاعات در حافظه کوتاه مدت است. در این حالت دانش‌آموز پس از یادگیری مباحث و شرکت در آزمون‌ها تمامی محتوای آموزشی را از یاد می‌برد. این در حالی است که سیستم مدیریت آموزش مجازی نیازها، توانمندی‌ها و سلایق متفاوت را به خوبی در نظر می‌گیرد. به این شکل بر روند یادگیری دانش‌آموزان خود نظارت خواهید داشت و نتایج متفاوت را شاهد خواهید بود. چرا که در این حالت دانش‌آموزان با در نظر گرفتن قدرت یادگیری خود روش‌های یادگیری مورد نظر را انتخاب می‌کنند و در تمام طول آموزش مشکلات خود را با مدرس در میان می‌گذارند. به این ترتیب یادگیری به شیوه‌ای متفاوت روی می‌دهد و به شکل متفاوتی در ذهن مخاطب باقی می‌ماند.

Image

۳. شانس برابر در آموزش

یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین مزایای استفاده از سیستم مدیریت آموزش از راه دور این است که برای نخستین بار آموزش با کیفیت برای تمام افراد حاضر در دوره مهیا می‌شود. در گذشته فراگیران یک دوره آموزشی با در نظر گرفتن میزان توانایی‌های خود از محتوای آموزشی بهره‌مند می‌شدند. اما در این آموزش، زمانی که قصد دارید سیستم مدیریت آموزش را با در نظر گرفتن نیازهای فراگیران پیاده‌سازی کنید، در واقع شما به این وسیله دسترسی به محتوای آموزشی را برای تمام افراد میسر می‌کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که در این حالت شانس یادگیری را برای تمام افراد میسر می‌کنید. در سیستم آموزش مجازی محتوای آموزشی با در نظر گرفتن نیازهای متفاوت افراد در نظر گرفته می‌شود.

این نکته منجر به ایجاد فرصتی برای افراد شده است که به یادگیری عمیق دانش آموزان می‌انجامد؛ چرا که دانش‌آموزان این امکان را در اختیار دارند که با توجه به قدرت یادگیری و توانایی‌های فردی خود از محتوای آموزشی استفاده کنند. آنچه مسلم است این است که قدرت یادگیری همه افراد به یک اندازه نیست و همین امر سبب بی کفایتی سیستم‌های آموزشی سنتی شده‌است. در سیستم‌های مدیریت آموزش مجازی شرایط به گونه‌ای مهیا شده است که افراد با ضرب‌آهنگ مورد نظر خود و با سرعتی که برای آنها مناسب است به یادگیری مفاهیم بپردازند و همین امر آنها را به انسان‌های توانمندتری تبدیل خواهید کرد.

Image

۴. توانایی مواجهه با اتفاقات پیش‌بینی نشده

فرقی نمی‌کند که آموزش از راه دور برای برگزاری دوره آموزشی یک مدرس به کار گرفته شده باشد یا به عنوان دوره‌ای برای تجهیز و آموزش کارمندان یک سازمان. مسئله اصلی این است که هدف از برگزاری این دوره‌ها افزایش آمادگی افراد است. مدرسان قادر هستند با استفاده از ویژگی‌های موجود در سیستم آموزش از راه دور شرایط را به گونه‌ای ایجاد کنند که فراگیران با نمونه‌ها و مثال‌های عینی از موارد استفاده از محتوای آموزشی آشنا شوند و به این ترتیب آماده رویارویی با اتفاقات غیر منتظره باشند. زمانی که فرد در شرایط متفاوتی به کاربرد یک مفهوم پی می‌برد با جنبه‌های متعددی از آن آشنا می‌شود که به او اجازه می‌دهد در شرایط متفاوت راهکارهای بدیعی را برای حل مسئله به کار گیرد. آمادگی در برابر اتفاقاتی که با تجربه‌های فرد متفاوت باشد یکی از مهم‌ترین توانمندی‌هایی است که باید در آموزش‌های خود به آن توجه کنید. به این ترتیب فرد هرگز از مواجهه با ناشناخته‌های پیرامون خود غافل‌گیر نمی‌شود و همواره بهترین تصمیم را اتخاذ می‌کند.

Image​​​​​​​

در آخر

امروزه مدرسان و سازمان‌ها به اهمیت استفاده از سیستم مدیریت آموزش از راه دور پی برده‌اند. همین امر سبب شده‌است که این شیوه آموزشی با استقبال گسترده‌ای مواجه شود. مزایایی که در این مقاله به آنها پرداختیم تنها گوشه کوچکی از نتایج گهرباری است که در نتیجه استفاده از یک سیستم مدیریت آموزش شاهد آن خواهید بود.

آموزش از راه دور کیفیت برگزاری دوره‌های آموزشی را دو چندان کرده‌است. از این گذشته فراگیران به سادگی در تعامل با برگزارکنندگان دوره آموزشی هستند و این شانس را دارند که با توجه به نیاز خود از محتوای آموزشی استفاده کنند. این نکته با در نظر گرفتن تفاوت‌های موجود در شیوه یادگیری، گزینه‌های متعددی را پیش روی فراگیران گذاشته‌است. در این حالت افرادی که چنین دوره‌هایی را به پایان می‌رسانند، عمیقا با مفهوم محتوای آموزشی عجین شده و به فردی توانمند در حوزه مورد نظر تبدیل می‌شوند.

اگر شما نیز به دنبال بهبود کیفیت آموزشی از طریق برگزاری دوره‌ای با استفاده از قابلیت‌های سیستم مدیریت آموزش ژاک هستید، بهتر است بیش از این منتظر نمانید. با مشاوران ما در گروه ژاک در تماس باشید و نیازها و اولویت‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید. استفاده از یک سیستم مدیریت آموزشی آغاز راه جدیدی در کسب‌وکار شما خواهد بود که نتایج متفاوتی را برای شما به ارمغان می‌آورد. همین امروز اولین گام‌ها را به سوی ایجاد یک دوره آموزشی آنلاین تمام و کمال بردارید.

نظر خود را درباره این پست بنویسید

با عرض پوزش ثبت نظر فقط برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است

 

نظرات کاربران

نظری برای این پست ثبت نشده است