از سیستم مدیریت آموزش آنلاین چه می‌دانید؟

اگر آماده گذر از سیستم آموزش سنتی و ورود به عصر آموزش نوین هستید، حتما به سیستم مدیریت آموزش آنلاین نیاز خواهید داشت.

 اکنون که دیگر شیوه استفاده از فکس و گوشی‌های هوشمند و از همه مهم‌تر اینترنت را به خوبی آموخته‌اید، زمان آن رسیده‌است که با آخرین عضو خانواده تکنولوژی آشنا شوید. LMS آخرین دستاورد هزاره سوم برای ارتقای سیستم آموزش و یادگیری در جهان است.

 احتمال بارها نام سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی ژاک را شنیده‌اید، اما آیا واقعا این سیستم را می شناسید؟

  • آیا با موارد استفاده از این سیستم آشنا هسیتد؟
  • آیا تا به حال با چالش‌های برگزاری یک دوره آنلاین روبه‌رو شده‌اید؟
  • آیا می‌دانید سیستم مدیریت آموزش چه نقشی را در کسب‌و کار شما بر دوش می‌گیرد؟
  • آیا با مزایا این سیستم مدیریتی آشنا هستید؟

 اگر هیچ اطلاعی از این سیستم ندارید، امروز روز شانس شما است. در این مقاله هر آنچه که باید درباره سیستم مدیریت آموزش آنلاین بدانید را با شما در میان می‌گذاریم.

پس از مطالعه این مقاله سیستم یادگیری الکترونیکی را می‌شناسد و با مزایای استفاده از این سیستم در برگزاری دوره‌های آموزشی آنلاین نیز آشنا می‌شوید.

 

 

سیستم مدیریت آموزش آنلاین یا LMS چیست؟

LMS مخفف عبارت learning Management system است. این سیستم به عنوان ابزاری برای ایجاد نر‌م افزار تدریس آنلاین یا سیستم آموزش مجازی به‌کار برده می‌شود. در این سیستم تمام امکانات و نکات حیاتی برگزاری دوره‌های آموزشی آنلاین را می‌آموزید و از این گذشته دیگر با چالش‌های متداول در زمینه طراحی و اجرای دوره‌های آموزشی روبه‌رو نخواهید بود.

 قبل از هر چیز بیایید با مفاهیم بنیادی در LMS آشنا شویم:

 آموزش

آموزش بنیادی‌ترین مفهوم در سیستم‌های مدیریت آموزش مجازی است. چرا که هدف از ایجاد این سیستم‌ها طراحی نظامی است که یادگیری را برای مخاطبان به شیوه‌ای متفاوت امکان‌پذیر می‌کند.

مدیریت

این سیستم به منظور یاری رساندن به مدرسان و برگذار کنندگان دوره‌ها آموزشی در زمینه مدیریت دوره‌های آموزشی روی کار آمده است. با استفاده از امکانات موجود در این سیستم برنامه‌های آموزشی را ایجاد کنید، آنها را تغییر دهید و دانش‌آموزان در طول دوره آموزشی هدایت کنید.

سیستم

آخرین و شاید مهم‌ترین نکته در این سیستم مدیریتی عبارت سیستم است. منظور از سیستم چیست؟ سیستم در این مفهوم به معنای نرم‌افزار است. چرا که سیستم LMS درواقع یک نرم‌افزار رایانه‌ای به شمار می‌رود.

 درواقع درست مانند برنامه ورد که به شما اجازه می‌دهد، سندهای متنی را بدون هیچ زحمتی ایجاد کنید یا مانند جیمیل که امکان مدیریت ایمیل‌های دریافتی را میسر می‌کند؛ سیستم مدیریت آموزش آنلاین نیز برنامه‌ای است که شما را در مسیر طراحی، مدیریت و ارائه محتوا آموزشی یاری خواهد کرد.

ساده‌ترین و بنیادی‌ترین ساختارهای موجود در این سیستم عبارت هستند از:

·    سرور اصلی: این بخش وظایف اصلی و مرکزی را بر دوش می‌گیرد. این وظایف عبارت هستند از ایجاد، مدیریت و ارائه واحدهای درسی در دوره‌های آنلاین.

·    رابط کاربری: در واقع بخش یا سیستم آموزش مجازی است که روی صفحات وب برای مخاطب به نمایش گذاشته می‌شود. این رابط کاربری امکان برقراری ارتباط بین مدرس، دانش آموزان و برگزارکننده را میسر می‌کند.

نقش اصلی سیستم مدیریت آموزش آنلاین چیست؟

نقش سیستم مدیریت آموزشی با توجه به اهداف و استراتژی‌های مورد استفاده در دوره‌های آموزشی متفاوت خواهد بود. اگرچه رایج‌ترین کاربرد نرم‌افزارهای مدیریت آموزش آنلاین به منظور پیگیری شیوه آموزش مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کار آموزش را برای تمام افراد امکان‌پذیر می‌کند.

از طرف دیگر این امکان نیز وجود دارد که سیستم مدیریت آموزشی آنلاین را به عنوان یک حافظه قدرتمند برای اندوختن و پیگیری مفاهیم آموزشی در نظر بگیرید. تمام کسانی که در سامانه آموزشی شما ثبت نام کرده‌اند به مطالب آموزشی دسترس خواهند داشت. از سوی دیگری کاربران به منظور دسترس به مفاهیم آموزشی نیز باید نسخه‌ای از برنامه مدیریت آموزشی را روی سیستم خود نصب کرده باشند. این سیستم به مدرسان و برگزار کنندگان دوره‌های آموزشی اجازه می‌دهد که مهارت‌های خود را در یک مجموعه کامل و جامع با کاربران به اشتراک بگذراند. کاربرانی که از شیوه و محتوای آموزشی شما لذت می برند، دوره‌های شما را دنبال می‌کنند.  به عنوان یک مدرس به سیستمی نیاز خواهید داشت که امکان ذخیره‌سازی محتوای آموزشی را به ساده‌ترین شکل ممکن میسر کند. از این گذشته مهم‌ترین عامل موفقیت دوره آموزشی اطلاع از بازخورد ها و نتایج پیاده‌سازی آموزش‌ها است که این کار تنها با استفاده از یک سیستم توانمند همچون سیستم مدیریت ژاک امکان‌پذیر است.

Image

چه کسانی از این سیستم استفاده می‌کنند؟

هر کسی که در زمینه آموزش مجازی فعالیت دارد، امکان استفاده از این سیستم مدیریتی را خواهد داشت.

مدرسان، افرادی که مهارتی را به خوبی آموخته‌اند و موسسات برگزارکننده دوره‌ها آموزش آنلاین همگی از جمله افرادی هستند که از مزایای استفاده از این سیستم بهره‌مند خواهند شد. این بدان معنا است که استفاده از سیستم مدیریت آموزش آنلاین تنها به مؤسسات آموزشی محدود نمی‌شود و هر کسی که قصد برگزاری یک دوره آموزش آنلاین را داشته باشد به این سیستم مدیریتی نیاز خواهد داشت. اگر بخواهیم به فهرستی از مخاطبان این سیستم مدیریتی اشاره کنیم، باید بگوییم:

· کسب‌و کارهای بزرگ و کوچک

این تجارت‌ها با استفاده از ویژگی‌های سیستم مدیریت آموزش آنلاین قادر خواهند بود، نحوه عملکرد صدها و شاید هزاران کارمند خود را زیر نظر بگیرند. از این گذشته در برخی از موارد این کسب‌و کارها با استفاده از دوره‌های آموزشی که از طریق سیستم مدیریت آموزش آنلاین برگزار می‌شود. دانش و آگاهی کارمندان خود را در مورد یک موضوع مشخص افزایش می‌دهند. به این ترتیب اعضای کادر فروش و تأمین بودجه در کنار یکدیگر با ساز و کارهای موجود آشنا می‌شوند و تجارت را به سمت اهداف مشخص شده پیش می‌برند.

 این سیستم به کسب‌و کار کوچک کمک می‌کند که محتوای آموزشی مورد نیاز را در سریع‌ترین زمان ممکن با کارمندان در میان گذاشته و بهترین نتایج را به دست آورند.

سازمان‌های بزرگ و کوچک

 این نهادها نیز در کنار کسب‌وکارها قادر هستند با استفاده سیستم مدیریت آموزش آنلاین ژاک آموزش و ارزشمندی را در اختیار کارمندان خود قرار دهند و آنها را از قوانین و مقررات جدید آگاه کنند و به این ترتیب همه اعضای سازمان در را جریان آخرین تغییرات به عمل آمده قرار دهید.

 مؤسسات آموزشی

 مدارس، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی همگی از جمله مکان‌هایی هستند که با استفاده از امکانات و قابلیت‌های نرم‌افزار مدیریت آموزش آنلاین دوره‌های آموزشی تکمیلی را برای دانش‌آموزان خود طراحی و برگزار کنند. این کار سبب ارتقا سطح کیفی آموزش‌ها خواهد شد. در واقع این روزها بسیاری از موسسات آموزشی به دنبال راهکاری مناسب جهت برگزاری دوره‌های آنلاین هستند. ژاک مسیر را برای آموزش فراگیر هموار کرده‌است. تمامی برگزارکنندگان دوره‌های‌ آموزشی با استفاده از امکانات این سیستم به اهداف خود خواهند رسید و نتایج درخشانی را کسب خواهند کرد.

 

 

مدارس آموزش آنلاین

 در کنار آموزش فراگیر مدرسان نیز با استفاده از این سیستم آموزشی و از طریق فضای آنلاین آموزش‌های خود را در اختیار افرادی از سراسر جهان قرار می‌دهند. از این رو سیستم مدیریت آموزش آنلاین یکی از بهترین انتخاب‌های پیش روی آن‌ها است که شیوه آموزش را به کلی متحول خواهد کرد.

فرقی نمی کند که مدرس یک دوره آکادمیک هستید یا مهارتی را به صورت خودآموخته یادگرفته اید. اگر  توانایی لازم برای تفهیم و تدریس مهارت خود را دارید، دست به کار شوید و دوره آموزشی منحصر به فردی را آغاز کنید که برای کاربران ارزشمند است.

 

از سیستم مدیریت آموزش آنلاین در چه راستایی استفاده می‌شود؟

به اعتقاد ما در ژاک سیستم مدیریت آموزش آنلاین تقریبا در هر زمینه‌ای قابل استفاده است. در واقع تنها نکته قابل توجه، آموزشی بودن مقصود است. در کنار مزایایی که در زمینه آموزش به همراه داشته است با استقبال فراوانی از سوی کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ نیز روبه‌رو شده‌است. در ادامه برخی از کاربردی‌ترین استفاده‌های سیستم مدیریت آموزشی آنلاین را با شما در میان می‌گذاریم:

 

 آموزش کارمندان

هر سازمان یا کسب‌و کاری که نیاز داشته باشد دوره‌های آموزشی متفاوتی را برای کارکنان خود ایجاد کند به سیستم مدیریت آموزش آنلاین ژاک نیاز خواهد داشت. فرقی نمی‌کند یک کارخانه تولیدی توپ فوتبال باشید یا یک شرکت بیمه، این نرم‌افزار سیستم آموزشی شما را مدیریت خواهد کرد. با استفاده از LMS ژاک هزینه آموزش کارکنان را کاهش و از طرفی کیفیت آموزش را نیز ارتقا دهید. چرا که کارمندان این امکان را در اختیار خواهند داشت که در زمان و مکان مورد علاقه خود از آموزش بهره ببرند.

 با استفاده از سیستم مدیریتی نه تنها هزینه مازادی را برای برگزاری سمینار و دعوت از اساتید به‌نام در نظر نخواهید گرفت، بلکه روی کیفیت و نحوه برگزاری دوره و میزان تعامل کارکنان با سیستم آموزشی نیز نظارت خواهید داشت.

 هدایت کارمندان

 یکی از چالش‌های که همواره در مسیر کسب‌و کارهای وجود دارد، آموزش نیروی‌های جدید است. این کار به صرف زمان و هزینه فراوانی وابسته است. اما با استفاده از سیستم مدیریتی آموزش آنلاین دیگر این موضوع شما را آزار نخواهد داد. با برگزاری دوره‌های آموزشی منسجم آن‌ها را گام به گام با ساختار و فعالیت‌های سازمان آشنا کنید. قوانین را به آنها اطلاع دهید و آن‌ها را برای شروع همکاری آماده کنید.

 

بازیابی دانش

آموزش کارمندان یک سوی ماجرا است و استفاده از دانش آنها یک سوی دیگر ماجرا. درواقع یکی از مهم‌ترین مزایای سیستم مدیریت آموزش آنلاین ژاک این است که امکان حذف و بازیابی دانش نیروها را نیز به وجود می‌آورد. در این حالت مطمئن می‌شوید که اگر نیروی ارزشمندی کسب‌وکار شما را ترک کند مهارت‌ها و دانش خود را با شرکت در میان گذاشته است. این مزیت زمانی احساس می‌شود که یکی بهترین و باتجربه‌ترین نیروهای شما در آستانه بازنشستگی قرار می‌گیرد.

 از این گذشته با استفاده از سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی دیگری نیازی به بایگانی اطلاعات ارزشمند کارمندان نیست. کافی است این اطلاعات را در قلب دوره‌های آموزشی با دیگر اعضای تیم به اشتراک بگذارید و نحوه انجام امور را بهبود ببخشید.

 آموزش فراگیر

 آخرین و شاید مهم‌ترین کاربرد این سیستم در زمینه آموزش مجازی است. در این حالت این سیستم به منظور ارائه آموزش‌ها درسی، حرفه‌ای یا دولتی به کار گرفته می‌شود. در هر صورت سیستم مدیریت آموزش الکترونیک در تمامی این موارد با قدرت تمام در صحنه است. چه بسا که در آینده‌ای نه چندان دور این سیستم‌ها شیوه یادگیری را به کلی متحول کنند.

آموزش تنها به حوزه‌های تئوری محدود نمی‌شود و امکان برگزاری کلاس‌های عکاسی، نقاشی، موسیقی و دیگر شاخه‌های هنری و عملی نیز در این سیستم وجود دارد. مهارت، هنر و دانش شما در قالب برنامه‌ای مدون با کاربر به اشتراک گذاشته می شود. در این سیستم به رویای تدریس و برگزاری دوره آموزشی انحصاری خود جامعه عمل می‌پوشانید.

در سیستم آموزش فراگیر آموزش‌های در نظر گرفته شده به صورت مشابه در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. در انی سیستم  منطق جغرافیای متفاوت تاثیری بر کیفیت و محتوای آموزش نمی‌گذراد. تمام کسانی که از آموزش فراگیر استفاده می‌کنند از یک سیستم اموزشی یکسان استفاده می‌کنند. این سیستم برای آموزش کودکان و افرادی که از ناتوانی‌های ذهنی و حرکتی رنج می‌برند بسیار مناسب است.

 

مزایای سیستم مدیریت آموزشی آنلاین

 در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین مزایای این سیستم می پردازیم. با ما در ژاک همراه باشید:

ایجاد دوره‌های آموزشی

اولین گام افزودن یک دوره آموزشی به سیستم مدیریت آموزش انلاین است. محتوای آموزشی را از منابع مختلف استخراج و در سیستم بارگذاری کنید.

ساماندهی دوره‌های آموزشی

 در گام بعدی محتوای بارگذاری شده را سازماندهی کنید. این کار به نیازها و تعداد مخاطبان دورهای آموزشی شما خواهد داشت. ژاک شما در این راه یاری خواهد کرد.

ارائه دوره

 پس از ایجاد و ساماندهی دوره نوبت به ارائه آن رسیده است. ممکن است این محتوای آموزشی را با افراد خاصی در نظر گرفته یا جامعه مخاطبان بزرگی را انتخاب کرده باشید. در هر صورت سیستم مدیریت ارائه دوره را به سادگی امکان‌پذیر می‌کند.

مدیریت کاربران

در این محیط با سه کاربر متفاوت مواجه خواهید بود. مؤسس، دانش‌آموز و مدرس. در برخی از موارد مدرس و مؤسس هر دو یک نفر هستند. اما در هر صورت باید آن‌ها را در سامانه ثبت نام و دوره‌های مورد نظر را به آن‌ها اختصاص دهید. میزان دسترسی خود را تعیین کنید.

 بررسی و ارزیابی عملکرد دانش‌آموزان

 گزارش‌های موجود در سیستم مدیریت آموزش آنلاین به شما اجازه می‌دهد، به سادگی روند پیشرفت دانش‌آموزان را زیر نظر بگیرید. آمار را مشاهده کرده و محبوب‌ترین دوره‌های را شناسایی کنید.

جمع‌بندی

 در دنیای امروز خود را با تکنولوژی روز تجهیز کنید. اگر قصد دارید یک دوره آموزشی را به تنهایی یا در سازمان و موسسه خود برگزار کنید به یک سیستم مدیریت آموزشی آنلاین نیاز خواهید داشت. این سیستم تا حد زیادی از میزان هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد. به این ترتیب آموزش افراد به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود. از این گذشته دیگر نگران کیفیت آموزش نیرو‌های نوپا در سازمان‌ها نخواهید بود.

آموزشی فراگیر را در اختیار همه بگذارید و مهارت خود را به عنوان یک مدرس به بهترین شکل ممکن به کار بگیرید.  سیستم مدیریت آموزش علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزش امکان استفاده از دانش کاربران را نیز میسر می‌کند. با توجه به تمام نکات درج شده در این مقاله هر  کسی که در اندیشه برگزاری دوره آموزشی آنلاین باشد به یک سیستم مدیریت آموزشی آنلاین نیاز دارد تا در کنار کاهش هزینه‌های آموزش کیفیت آموزش را نیز بهبود دهد. ژاک راز دست یافتن به چنین آرمانی را می‌شناسد و با آغوش باز شما را در راه رسیدن به هدف یاری می‌کند.

 

نظر خود را درباره این پست بنویسید

با عرض پوزش ثبت نظر فقط برای کاربرانی که ثبت نام کرده اند مقدور است

 

نظرات کاربران

نظری برای این پست ثبت نشده است